Kitaplarım

CİNSEL SAĞLIKTAN MUTLU AİLEYE

Değerli Dostlar,

ÜLKE TV'de dört yıldan beri yapmakta olduğum MUTLU AİLE isimli programın kitaplaşmış hali olan "CİNSEL SAĞLIKTAN MUTLU AİLEYE" bugünlerde piyasaya çıktı.
NESİL yayınlarından, 415 sayfa olarak çıkan ve kapak tasarımı ekte görülen kitabın önsözünden bazı paragrafları dikkatinize sunuyorum:

İnsanoğlu, bedensel yapısı, ruhsal durumu, sosyal ilişkileri, aile hayatı, bilgi ve bilinç düzeyi gibi birçok bileşen tarafından etkilenen sosyal bir varlıktır. Her kültürde ve toplumda insanoğlunun etkilendiği ve hayatının her anına yansıyan izler taşıyan bir alan da cinsel sağlık ve mutlu aile kavramıdır. Meslek hayatımızda, gerek bilgi ve bilinç eksikliği, gerekse sosyal baskı ve yersiz kısıtlamalar nedeniyle cinsel yaşamlarında mutluluğu bulamamış, üstelik bunu aile ilişkilerine ve toplumsal etkileşimlerine yansıtmış birçok mutsuz insanla karşılaşıyoruz. Sağlıklı bir cinsel hayat, aile içi ilişkilerin sağlıklı ve mutlu olmasını, mutlu aileler de toplumun huzur ve mutluluğunu beraberinde getiren en önemli etkenlerdendir.

Cinsel sağlık, sadece eşler arasındaki cinsel temasa odaklı bir kavram değildir. Toplumumuzdaki bu yanlış algının aksine, daha bebeklik çağlarından başlayan ve ileri yaşlara kadar insan hayatında karşılaşılan birçok sağlık sorunu, kişilerin cinsel sağlık ve mutluluğunu derinden etkiler. Yatak ıslattığı için evlenmekten kaçınan gençleri, idrar kaçırdığı için eşiyle cinsel birliktelikten uzak duran hatta ne yazık ki ters ilişki tercih eden kadınları, prostat iltihabı belirtilerini kafasına takıp sertleşme bozukluğu yaşayan delikanlıları, zamanında tedavi edilmemiş yumurta hastalıkları yüzünden kısırlık çeken çiftleri, tabularla korkutulduğu için ilk gecelerde ve bazen ilk yıllarda cinsel ilişki kuramayan genç kızları, cinsel fantezileri günah zannedip monoton ve mutsuz bir aile hayatıyla bir ömür tüketen eşleri… hep hastalarımızda gördüğümüz örneklerden biliyoruz. Yaşları ilerleyip prostat hastası olunca veya menopoza girince cinsel hayatı bitti sanan ve artık kardeş gibi yaşayan birçok insanımız var evlerimizde, sokaklarımızda. Yaratıcının insana bahşettiği en müstesna hazlardan biri olan cinsel hayatı, meşru ve makul sınırlar içinde yaşamak hiç de zor olmadığı halde; bilgisizlik, yanlış gelenekler, tabular, toplumsal baskılar, hurafeler veya ihmaller yüzünden zehir olan hayatlar, sorumluluk sahiplerini uyaran birer ibret tablosu gibi karşımızda duruyor.

Kitabın düzenlemesi ve içeriği, yediden yetmişe her yaştan insanı bir şekilde ilgilendiren, kendimizin veya yakınlarımızın birgün mutlaka ihtiyaç duyacağı, ailede cinsel sağlık ve mutluluğun ipuçlarını ihtiva eden konuların bölümler halinde sıralanmasıyla oluştu. Kolay yararlanım açısından, kitabımı, genel konular, erkekler için, kadınlar için ve çocuklar için şeklinde dört bölüme ayırdım. Bu şekilde, kitap, her aile için gerekli bir başvuru kaynağı, her an el altında duracak ansiklopedik bir bilgi kaynağı hüviyetini aldı. Verilen bilgi ve önerilen çözümlerin, bütünüyle bilimsel ve ahlaki bir çerçevede olmasına özen gösterildi. Kullanılan dil, az çok okumuş her kültürden insanın anlayabileceği sadelikte tutuldu. Bizim ve konuklarımızın uzun meslek hayatlarımızda karşılaşıp yaşadığımız örneklerle, kitabın teorik bir bilgi kaynağı olmasından çok, pratik çözümlere yönelik bir tecrübe aktarımı sağlamasına çalışıldı.

Birkaç cümle de, babamın kitap için yazdığı sunuştan:

Müslümanın hayatında bağlayıcı örnek Allah Resulü (s.a.), örnek toplum da ilk üç nesil ve özellikle birinci nesildir. Bu örnekliğe baktığımızda evliliğin cinsellik yönünün hiç de ayıp, tabu veya sır olmadığını görüyoruz. Hem bilgi almak hem de sevap kazanmak için saygı ve özenle okuduğumuz hadis ve siyret kitaplarında bu konuların açık seçik yazıldığını, ölçülü ve yeterli bilginin verildiğini okuyarak öğreniyoruz. Hadis kitaplarının yanında “ahlak, âdâb, ilmihal” kitaplarında da aynı konuya yeterince yer veriliyor.

Bu örneklik yerel kültürlerle örtülmemiş olsaydı, birçok yanlışın ve istismarın önüne geçilmiş olacaktı.

.... .... ....

Okuyanların yararlanmaları, yazan ve konuşanların da meşru amaçlarına ulaşmaları için Allah’ın inayetini diliyorum.

Hayreddin Karaman

"Cinsel Sağlıktan Mutlu Aileye" kitabı hakkında ayrıntılı bilgi için TIKLAYINIZ

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

“Yeşilay Diyor ki” kitabı Yeşilay Yayınları’ndan çıktı!

 

Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı Prof. Dr. M. İhsan Karaman’ın Yeşilay Dergisi’nde yayınlanan başyazıları kitap haline getirildi. Yeşilay Yayınları altında çıkan kitap bağımlılıklar hakkında A’dan Z’ye tüm konulara değiniyor.

1925 yılından bu yana aralıksız olarak her ay bağımlılık, sağlık, eğitim ve kültür alanında yayınlanan Yeşilay Dergisi’nin dosya konularına göre çıkan Prof. Dr. M. İhsan Karaman imzalı başyazıları “Yeşilay Diyor ki” adıyla kitap haline getirildi. Bağımlılıklara karşı bilimsel metotlarla mücadele eden ve bu yönde proje ve etkinliklerle her insana dokunmayı amaçlayan Yeşilay, bu yönde yayın yapan ve Türkiye’nin en eski dergilerinden olma özelliğini taşıyan Yeşilay Dergisi ile de bağımlılıklar hakkındaki tüm konuları uzmanların yazı ve görüşleriyle ele alıyor. Ekim sayısıyla 969.sayısına ulaşan Yeşilay Dergisi’nde Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı Prof. Dr. M. İhsan Karaman’ın Başyazı’ları da tüm zararlı alışkanlıklar, sağlıklı yaşam, değerler ve bilinçli toplum üzerine yayınlanmaya devam ediyor. Son iki yılın Başyazılarından oluşan “Yeşilay Diyor ki” kitabının Sunuş yazısı da bağımlılıklarla etkin mücadele eden milletvekili Prof. Dr. Cevdet Erdöl’e ait. Bağımlılık başlığı altında dünyada ve ülkemizdeki gelişmeleri takip etmek ve kamuoyuyla paylaşarak farkındalık ve bilinç düzeyini yükseltmek amacıyla yayın yapan Yeşilay Dergisi’ne vurgu yapan Erdöl, Sunuş yazısında da “Bu kitabı bitirdiğinizde bağımlılık meselesiyle ilgili bir kanaat oluşturmuş ve Yeşilay gönüllüleri kervanına katılmış olacaksınız” diyerek önemle kitaba dikkatleri çekiyor.