Evlilikte Cinsel Sorunlar

25 Haziran 20120

Prof.Dr. Ali İhsan TAŞÇI’nın “Cinsel Eğitim” Kitabından alınmıştır.
CİNSEL SORUNLAR EVLİLİK HAYATINDA SORUNLARA NEDEN OLUR

Evlilikte cinsel sorunlar genel ilişkilerin bozulmasına, genel ilişkilerdeki bozukluklar da cinsel sorunlara neden olabilmektedir. Bu her iki tür ilişkinin bozukluğunda eğitimsizlik birinci derecede rol oynar.

Yeni evlilerin kapısında kanlı çarşaf bekleme geleneğinin halen devam etmesi ilginçtir. Böyle bir ortamda erkekliğini göstermek kaygısındaki damat ile kızlığını ispat etmek korkusundaki gelinin ilk gecesi kabusa dönüşebilmektedir.
Bu gibi gelenekler yanında, cinsellik konusunda yanlış inanç ve beklentilerin neden olduğu iktidarsızlık ve vaginismus gibi problemler seyrek değildir. Bu problemlerin hemen tamamında cinsel eğitimsizliğin etkisini görmek mümkündür. Problemin çözülmemesi halinde eşler arasındaki genel ilişki de bozulmaktadır.

Cinsellikle ilgili doğru bilgilerle donanmamış, eşine sevgi ve saygı gösteremeyen, kendine güvensiz, kendine ve eşine karşı sorumluluklarının bilincinde olmayan kişilerin cinsel yaşamları ve bununla bağlantılı olarak evlilik ilişkileri de sorunlu olacaktır.

Cinsel problemlerini çözemeyen, evlilikte cinsel mutluluğu bulamayan kişilerin evlilik dışı ilişkilere yönelme ihtimali söz konusudur. Bu durumda ise sorun aile bütünlüğünün bozulmasına kadar gidebilmektedir. Problemli ailede, çatışan ebeveynler arasında ezilen çocukların olumlu duygularla yetiştirilebilme ihtimali zayıftır. Görüldüğü gibi, basit görülen cinsel tatminsizlik, aile sorunlarına ve neticede toplumsal problemlere neden olabilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/ihsankaraman/public_html/wp-content/themes/celeste/views/prev_next.php on line 10
previous
Cinsel Hastalıklar

Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/ihsankaraman/public_html/wp-content/themes/celeste/views/prev_next.php on line 36
next
Cinsel Eğitimin Sorumluları