ÇALIŞIYOR GÖZÜKMENİN 10 KURALI

5 Temmuz 20120

Gösterimde olduğu ülkelerde ilgiyle izlenen “Seinfeld” dizisinde George Costanza’yı canlandıran Jason Alexander, iş yerinde “çok çalışıyor” görünmek isteyenlerin yapması gerekenleri sıraladı. Alexander’a göre, “çalışıyor gözükmenin on kuralı” şöyle:
 
·        Bilgisayarı meşgulmüş gibi kullan! Tabii, iş yapıyorum diye e-maillerini kontrol edebilir, chat yapabilir, hatta sevdiğin bir arabanın özelliklerini takip edebilirsin.
 
·        Masanı kalabalık tut! Çalışma masası üzerinde ne kadar çok malzeme varsa, o masanın sahibi işverenlere o kadar çalışkan gözükür.
 
·       Sesli mesaj sistemi kullan! Gün boyu seni sürekli birileri arayarak onlar için birşeyler yapmanı isteyecektir. En önemlisi de senin internette surf ile geçirebilecek zamanını çalacaklar. Bu sebeple, eğer mümkünse sesli mesaj sistemi kullanmak akıllıca bir çözüm olur.
 
·        Her zaman ellerinde dökümanla yürü!
 
·        Sabırsız ve huzursuz davran! Eğer işverenlerin gözü önündeyken aceleci ve huzursuz davranırsan, patron senin çok çalışmaktan gerilmiş olabileceğini düşünecektir.
 
·        Ofisi geç terk et! Her zaman çalıştığın yeri geç terk et. Özellikle patron oradaysa, ondan önce asla çıkma. Masanda bazı magazin dergilerini ya da gazeteleri oku, ama sakın erken çıkma!
 
·        Etkileyici iç geçir! Aynı ortamda birileri varken yüksek sesle iç geçirmek çevrendekilere son derece yoğun ve baskı altında olduğun mesajını verir. Patronlar buna bayılır.
 
·        Yığın stratejisini iyi uygula! Odanın kalabalık ve sürekli çalışılır bir yer olduğu mesajını vermek için, sadece masanı değil, yerleri de birşeylerle doldur. Kalın bilgisayar kitapları olabilir. Özellikle patron odaya geldiğinde, üzerinde kitapların bulunduğu bir koltukta kendisine yer açmanız, patronun size minnetle bakmasını sağlayacaktır.
 
·        Kendi sözlüğünü kendin yarat! Bazı teknik terimleri öğren ve bunları özellikle toplantılarda bol bol kullan. Kimse ne söylediğini anlamayabilir ama, öğreneceğin bu kelimeler, patronunun gözünde minnettarlık olarak sana geri dönecektir.
 
·        Patrona göndereceğin yazılara dikket et! Örneğin burada anlattığım taktikleri arkadaşlarına gönderirken sakın patrona da gönderme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/ihsankaraman/public_html/wp-content/themes/celeste/views/prev_next.php on line 10
previous
SİGARAYI BIRAKIYORUM

Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/ihsankaraman/public_html/wp-content/themes/celeste/views/prev_next.php on line 36
next
KAHVENİZE BİR SİNEK DÜŞSE NE YAPARSINIZ?