Cinsel Eğitimin Sorumluları

25 Haziran 20120

Prof.Dr. Ali İhsan TAŞÇI’nın “Cinsel Eğitim” Kitabından alınmıştır.
CİNSEL EĞİTİMİN SORUMLULARI

Cinsellik, sonuçları itibarıyle tüm toplumu ilgilendirdiğinden cinsel eğitimde herkesin sorumluluğu vardır. Bu sorumluluk, bazılarının davranışlarını kontrol etmek gibi sadece kendisiyle ilgiliyken, yöneticiler ve topluma yön veren liderlerinki ise çok daha fazladır.

· Ebeveynler: Ebeveynler çocuklarının eğitimlerinden birinci derecede sorumludurlar. Görevleri, öğrettikleri ile sınırlı olmayıp, davranışlarıyla da iyi örnek oluşturmaktır. Çocukların korunması, ailenin diğer bireylerinin çocuğun eğitimini olumsuz yönde etkileyen davranışlarını kontrol etmek, gerektiğinde de engellemek ebeveynin görevidir.

· Öğretmenler: Günümüzde çocuklar öğretmenleriyle beraber, ebeveynleriyle olduğundan daha fazla vakit geçirmektedirler. Öğretmenlerin, sadece derslerle ilgili değil, genel söz ve davranışlarının da çocuk üzerindeki etkisi büyüktür. Bu nedenle öğretmenler çocuk cinsel eğitimi konusunda eğitimli olmalı, sorumluluklarının bilincini taşımalıdırlar.

· Medya: İyi kullanılabildiğinde tüm toplumun eğitiminde büyük fayda sağlayabilen televizyon başta olmak üzere tüm medya organları cinsel eğitim konusunda sorumludurlar. Ancak fayda bir yana, medyanın zararlarından nasıl korunulabileceği konusunda planlamalar yapılmak zorunda kalınmaktadır.

· Yöneticiler: Eğitim konusunda sorumlu yöneticilerin, cinsel eğitim konusuna da gereken önemi vermeleri gerekir. Okul programlarına uygun dersler konulmalı, öğretmenlerin seviyeleri yükseltilmelidir. Toplum için zararlı olan, cinsel sağlığı tehlikeye düşüren davranışlar da ilgili yöneticiler tarafından denetlenmeli ve gerekli tedbirler alınmalıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/ihsankaraman/public_html/wp-content/themes/celeste/views/prev_next.php on line 10
previous
Evlilikte Cinsel Sorunlar
next
Cinselliğin Ahlaki Yönü