Evlilik Korur

25 Haziran 20120

Prof.Dr. Ali İhsan TAŞÇI’nın “Cinsel Eğitim” Kitabından alınmıştır.
EVLİLİK KORUYUCUDUR

Bedensel ve duygusal yönden cinsel sağlık için cinselliğe zararlı etkenlerin ortadan kaldırılması, cinsellikle ilgili olumlu duyguların kazandırılması ve cinsellikle ilgili bilgilerin verilmesi yanında cinsel sağlığı koruyucu tedbirlerin de alınması gerekir. Koruyucu tedbirlerin en önemlisi evliliktir. Evliliğin kolaylaştırılması, evlilik yaşının düşürülmesi ile gençler birbirlerini cinsel yönden tamamlayacak ve cinsel tehlikelerden korumuş olacaklardır.

Cinselliği uyarıcı bir çok görüntü ve davranışın olduğu bir dünyada, cinsel beraberlik imkanı da varken gençlerin cinsellikten kaçınabilmesi zordur. Bu nedenle, evlilik öncesi cinsel ilişki yasaklanırken gençler, yasağa uyabilmeleri için desteklenmelidir. Bunlar arasında, eğitim, sanat veya spor gibi aktivitelerle, gencin enerjisinin olumlu faaliyetlere yönlendirilmesi sayılabilir. Ancak koruyucu önlemlerin en etkilisi ve insan yapısına uygun olanı evliliktir.

Evlilik ne kadar gecikirse, gençlerin cinsellikle ilgili riskleri o kadar fazla olur. Günümüzde eğitimin tamamlanması, iş kurulması, maddi finansmanın temini, erkeklerde askerlik derken evlilik gecikmektedir. Her şeyin tamamlanmasından sonra evlenilmesi gerektiği yönündeki anlayış yaygınlaşmıştır. Eskiden 20 yaşındaki kız evlenemediğinde aile, akraba, komşular kız evde kalıyor telaşına kapılırdı. Şimdi ise 25 yaşındaki kız, 30 yaşındaki erkek evliliği düşünmek yerine gençliğini yaşamak gayretindedir.

Erken evliliğin, cinsellik yönünden bir çok tehlikelerden koruyucu olması yanında bir takım sakıncaları ve sıkıntıları da mevcuttur. Ancak faydaları ile sakıncaları beraber değerlendirilerek uygun bir karara varılmalıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *