Penis Büyüklüğü

25 Haziran 20120

PENİS BOYUTU:
 
Erkeklerde yaygın ve hastalıklı bir saplantı: penis büyüklüğü ile ilgilidir. Hakkında en fazla spekülasyon yapılan, söz edilen, mitolojide, sanat ve edebiyatta, doğru ya da yanlış, çok çeşitli anlatımlara konu olmuş olan bir organdır penis. Aşk, bereket, güç ve iktidar gibi bir çok kavramın sembolü olmuştur.

Penisin başlıca idrarın dışarı atılması ve meninin boşaltımı gibi görevler vardır. Ancak esas önemi ve tarih boyunca kendinden çokça söz ettirmesi, hem erkekte, hem de eşinde cinsel tatmini sağlaması ve orgazmın odak noktası olmasıdır.

Boy, kilo ve vücudun diğer organlarında olduğu gibi, hatta onlardan daha fazla cinsel organların kişiye özgü olması söz konusudur. Yani cinsel organlar oldukça farklı şekil ve büyüklükte karşımıza çıkar. Normal kabul edilebilecek, yerleşmiş bir büyüklük ölçüsü mevcut değildir. Kadın cinsel organları dışarıdan bütünü ile görünür olmadığı için, cinsel organının, örneğin vajinanın  büyük veya küçük olmasından şikayetçi olan kadına pek rastlanmaz. Dış cinsel organlar da, kadınlarda genellikle kıyaslama ve rahatsızlık konusu edilmez.

Halbuki erkeklerde cinsel organın boyutları sıklıkla şikayet konusudur. Penisinin küçük olduğu gerekçesi ile doktora baş vuran erkek sayısı az değildir. Cinsel organların esas işlevi, karşı cinsini, yani eşini tatmin etmesidir. Eşinin penisinin küçük olmasından memnun olmayan bir kadına rastlamak zordur. Cinsel birleşme esnasında kadının haz aldığı noktalar, klitoris ve vajinanın daha çok dışa yakın kısmıdır. Dolayısı ile penis boyunun kadını tatmin etmede hiçbir rolü yoktur. Eşine haz veren, erkeğin penisinin büyüklüğü değil, sevişmedeki duyarlığı, sabrı ve becerisidir.

Bazen göğüslerinin küçük olmasını dert edinen kadınlara rastlanmaktadır. Erkeğin de, kadının da hakkında tereddütler taşıyabildiği, kaygı duyabildiği organları yukarıdan baktığında görebildiği kısımlardır. Görüldüğü gibi erkek ve kadınların cinsel organları ile ilgili kaygıları kendi gözlemlerine dayanır. Başkaları ile kıyaslamak, özellikle iletişimin sınır tanımaz olduğu günümüzde, medyada sergilenen istisnai görüntülerden etkilenmek gibi handikaplar olmaktadır. Önemli olan kişinin cinsel organlarını gereksiz takıntılarla yorumlaması değil, kendi görünümünü kabullenmesi ve ondan memnun olmasıdır. Aksi durum, kaşı-gözü yerinde olan bir kimsenin kendini çirkin bulmasından farklı değildir. Asıl olanın cinsel organın şekli ve boyutu değil, işlevi olduğu unutulmamalıdır.

“PENİSİM KÜÇÜK MÜ?”
 
Bu soru dünyada her an milyonlarca erkeğin içini kemiren bir konu. Yine çok sayıda ebeveyn de erkek çocukları için benzer bir kuşkuya sahipler.

Bu konuda yapılmış toplumsal farklılıkları da içeren geniş çalışmalar olmasa da, özellikle çocuk yaş grubu için elimizde normal değerleri gösteren bazı tablolar var. Öncelikle ölçüm yöntemini iyi anlamakta yarar var. Penis elastik bir yapıya sahip olduğundan ucundan tutup gererek dipten uca ölçülmeli. Göbekaltı yağının fazla olduğu aşırı kilolu çocuklarda bu ölçüm zordur. Bu yüzden özellikle şişman çocuklarda bu işlem dikkatli yapılmazsa hatalı kısa ölçümler elde edilebilir. Yenidoğanda ortalama 2.5 cm kadar olan gerilmiş penis boyu, ergenlik öncesi dönemde 5-6 cm’ye kadar ulaşır. Ergenlikle beraber yaklaşık iki kat arttığı ve penis boyunun ortalama 10-12 cm ye kadar ulaştığı bilinir. Ancak bu ölçümleri çeşitli ırklara, farklı iklimlerde yaşayan insanlara göre uyarlayabilecek bir araştırma yoktur. Çocuk yaş grubunda mikropenis (penis küçüklüğü), genellikle eşlik eden bir hormon metabolizma bozukluğunun belirtisi olup, nadiren tek başına kozmetik bir bulgudur. Bu açıdan mutlaka ayrıntılı olarak tetkik ve tedavi edilmelidir. Diğer yönlerden cinsel gelişimi normal olan (sakal, bıyık, vücut kılları, ereksiyon, ejakülasyon, vs.) erişkinlerde ise penis küçüklüğü genellikle psikolojik yönleri olan bir duygu olup, önemsenmemelidir.

Kısacası yaygın olan kabule göre eğer penis işlevsel olarak normalse, boyutlarını kafaya takmaya değmez.
 
www.cinselsorunlarim.com adresli siteden alınmıştır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/ihsankaraman/public_html/wp-content/themes/celeste/views/prev_next.php on line 10
previous
Erken Boşalma

Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/ihsankaraman/public_html/wp-content/themes/celeste/views/prev_next.php on line 36
next
Sertleşme Bozukluğu