Tehlikelerden Korunma

25 Haziran 20120

Prof.Dr. Ali İhsan TAŞÇI’nın “Cinsel Eğitim” Kitabından alınmıştır.
CİNSEL EĞİTİM CİNSEL TEHLİKELERDEN KORUR

Çocukların ve gençlerin cinsel tehlikelerden korunabilmesi için öncelikle tehlikelerin farkında olunması gerekir. Bireysel ve toplumsal bir çok zararlara neden olabilen cinsellikle ilgili tehlikelerin önemlileri şunlardır:
· Kızlar ve erkekler arasında zamansız, duygusal ilişkiler,
· Evlilik öncesi ilişkilerin neden olduğu cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve istenmeyen gebelikler,
· Cinsel istismar ve tecavüz olayları,
· Cinsel eğilimlerle oluşan arkadaş guruplarındaki alkol ve uyuşturucu bağımlılıkları.   

Aşık olmak ve sevmek heyecan verici hoş duygular oluştursa da, ahlâkî değerleri zorladığında ve ileri boyutlara ulaştığında gençlerin eğitimlerini aksatabilmekte, duygusal problemlere ve ebeveynlerle ilişkilerin bozulmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle zararlı duygusal ilişkiler cinsel tehlike olarak kabul edilmektedir. Çocukluktan itibaren ebeveynlerle çocuk arasında kurulan sağlıklı iletişim, olumlu duygusal gelişim, çocuğun okul başarısının desteklenmesi ve boş vakitlerini değerlendirici aktivitilere yönlendirilmesi ile duygusal ilişkilerin zarar verici boyutlara ulaşması engellenebilir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar hem bireysel hem de toplumsal yönden önemli sağlık sorunu olmaya devam etmektedir. AIDS’in son yıllarda patlama derecesinde yaygınlaşması tüm dünyayı korkutmaktadır. Gençlerin hatta erişkinlerin cinsel yolla bulaşan hastalıklar karşısında umursamaz tavırları cinsel eğitimsizliğin bir sonucudur. Bu tip hastalıkları masum eşlerine ve çocuklarına da bulaştırabilen insanların daha sonra pişmanlıkları bir işe yaramamaktadır.

Gençlerin evlilik öncesi cinsel ilişkileri sonucu ortaya çıkan istenmeyen gebelikler büyük sorunlar oluşturmaktadır. Bu tip gebelikler kürtajla neticelendiğinde sağlık sorunlarına, doğumla neticelendiğinde babasız büyümek zorunda olan sorunlu çocukların dünyaya gelmesine yol açar. Bunlara ilaveten gençler ve ailelerinin ruhsal sıkıntıları, geleceklerini etkileyecek boyutlara ulaşmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

previous
Olumlu Duygular

Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/ihsankaraman/public_html/wp-content/themes/celeste/views/prev_next.php on line 36
next
Eğitimde Zamanlama